BLOG GALAXIMA FAKTURY

pravidelně vás informujeme o novinkách naší fakturace, změnách a dalších možnostech pro podnikatele


Z psychologie - Work-life balance a podnikání blog, článek

Z psychologie - Work-life balance a podnikání
Sdílejte na Facebooku

Worklife balance, neboli nalezení rovnováhy mezi osobním a pracovním životem.
Ožehavé téma pro podnikatele a lidi pracující na volné noze, pro něž bývá hranice mezi prací a osobním životem poměrně tenká.

Motivací podnikatelů je nalezení způsobu, jak pracovat 12 hodin denně, ideálně včetně víkendů, a ještě být šťastný.
Věci jako home office, zákaz doručování e-mailů po pracovní době (ideálně daný zákonem jako nově ve Francii) a programy pro zaměstnávání novopečených matek na částečné úvazky však nic moc neřeší.
Samotný čas je totiž jen podružným problémem. Tím klíčovým je totiž psychika.

Pokud zrovna netrpíte disociativní poruchou identity (ta se podle odhadů týká 1 % až 5 % populace, což není vůbec málo), tak máte jen jednu osobnost, jedno prožívání, jedny vzpomínky a jednu psychosomatiku. A je celkem fuk, jestli jste v danou dobu doma anebo v práci.
Umět striktně oddělit čas na práci a čas na sebe je skutečně důležité.

Skloubení pracovního a soukromého života je však o něčem jiném.

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je si třeba uvědomit, je prostý fakt, že život je jen jeden.
Nejsme někým jiným v práci a někým jiným doma.
Když máme v práci takový stres, že se nám až svírá žaludek, tak tím, že zavřeme dveře od kanceláře, se na tom nic nezmění.
A naopak, pokud jsme doma zrovna těsně před rozvodem, tak tím, že zavřeme dveře od zatím ještě svého domu, se z nás rozhodně nestane milý usměvavý chlapík připravený podávat v práci maximální výkony.

Co tedy s tím?
Musíte mít tu správnou práci.Vaše práce pro vás musí být výzvou, musí vás bavit a musí mít smysl – to jsou tři empiricky zjištěná nezbytná kritéria pro to, abyste byli ve své práci dlouhodobě spokojení .Jakmile se jedno z těchto kritérií vytratí, je nejvyšší čas na změnu.
Jinak hrozí, že v práci začneme být dlouhodobě nespokojeni a tato nespokojenost se zákonitě promítne i do našeho soukromého života.

 Věnujte stejné úsilí jako vaší práci také práci na sobě a svém osobním životě. Pokud nebude váš osobní život v pořádku, nebude ani práce.
Naopak, pokud budete mít doma vřelé a podporující prostředí, vaše práce vám půjde mnohem lépe od ruky, budete v ní pozitivně naladěni a budete se rychleji posouvat vpřed.

Ujasněte si, co chcete od života.
To, jakým směrem se bude ubírat každodenní pracovní úsilí je dáno její strategií, která vychází z poslání firmy, jejích hodnot a její vize.

Člověk, který chce vydělat co nejvíce peněz, bude mít zcela jistě jiný styl a dost možná i jiný obor podnikání než člověk, který chce každé odpoledne trávit se svými dětmi a večer s manželkou.
Pokud tedy chcete vyřešit problém s „work/life balance,“ odstraňte to lomítko a proměňte to v jeden harmonický celek.
Nicméně i v něm samozřejmě platí, že čas na práci a čas na osobní život a potažmo odpočinek by měl být striktně oddělený a vymezený, abyste na každou tuto součást vašeho života měli dostatek prostoru.

Zkuste si proto ujasnit, co byste chtěli vlastně v životě dosáhnout.
Co vás dělá ve skutečnosti šťastnými (třeba si připomeňte poslední 3 okamžiky, kdy jste byli opravdu šťastní)?
Jak je to promítnuto do vašeho podnikání?
Jak byste chtěli, aby váš život vypadal za pět let?
A jak k tomu může/má přispět vaše podnikání?


Online fakturace, kompletní fakturační online systém, faktury, zálohové faktury, proforma faktury, dobropisy (opravné daňové doklady) a automatické kontroly včetně kontroly plátce DPH. GALAXIMA FAKTURY ONLINE, kdekoliv a kdykoliv. Přidejte se k nám...

Chci zasílat email novinky